Tuhý šampon – handmade

Nezařazené

Tímto se přiznávám, že jsem nekontrolovatelně propadla přírodní kosmetice, kterou si můžu vyrobit sama doma. Trávím čas na internetu, pročítám články, blogy dívek, které tomu propadly už před nějakým časem a hledám, o co bych ještě mohla poličku v koupelně rozšířit. Zjišťuji, že existuje nekonečné množství produktů a zároveň i jejich variací, což je pro mě skvělá zpráva. Nemám možnost tohle téma nikdy vyčerpat! 🙂 Tento víkend konečně přišel čas na tuhý šampon.

tuhy sampon

Tuhý šampon je perfektní věc. Mimo to, že je přírodní, tedy bez zbytečných přísad, umělých barviv a dalších chemikálií, které poškozují naše vlasy, je taky vhodný pro cestování. Nic se vám nikde nevylije, na letištních kontrolách jej nemusíte vyndávat z batohu. V neposlední řadě je šetrný k životnímu prostředí. Do odpadních vod se dostávají pouze přírodní přísady, takže nedochází k zamořování zásobáren vod.

A teď jak na něj. Bohužel irský trh má ještě co dohánět, takže jsem musela ingredience objednávat z Francie (Aromazone). Pro vás žijící v Čechách a na Slovensku mám však dobrou zprávu, Ekokoza je český internetový e-shop, kde můžete sehnat téměř všechno.

Ingredience

60 g sodium cocoyl isethionate (SCI) – jedná se o sodnou sůl odvozenou od kokosového oleje, která vytváří pěnu

10 g prášku Shikakai (seženete např. zde) – posiluje vlasové kořínky a výrazně podporuje růst vlasů

20 g rostlinného oleje. Pro vlasy

  • suché: kokosový olej
  • mastné: jojobový olej
  • vlnité: brokolicový olej
  • zničené: brutnákový olej
  • jemné: olej z hroznových jader

15 – 20 kapek esenciálního oleje – můžete použít čistě pro vůni šamponu, případně existují oleje, které mají na vlasy dobrý vliv. Jako ukázku uvádím dva z nich:

  • tea tree olej: podporuje růst vlasů a je též vhodný pro mastné vlasy
  • lemongrass: pro vlasy jemné

10 g vody

Postup

Pokud patříte mezi ty kuchařky, které se recepty řídí spíš jen pro inspiraci a gramáže si moc nevšímají, ráda bych vás upozornila, že tady je lepší spontánnost vypustit z hlavy. Jsem jednou z vás, a právě pro to, už jeden šampon spatřil dno koše. Takže si připravte váhu a všechny ingredience si předem pečlivě připravte. Ve vodní lázni smíchejte SCI s vodou, přidejte prášek shikakai, rostlinný olej a na úplný závěr esenciální olej. Je důležité, abyste pokaždé ingredience dobře promíchali. Hmotu se pokuste co nejpečlivěji natěsnat do silikonové formy, třeba té, co používáte na muffiny a nechte ztuhnout. Počkejte nejméně 24 hodin, než šampon začnete používat.

 

Jak tuhý šampon používat?

Používání tuhého šamponu je opravdu jednoduché. Vlasy si nejdříve namočte a pak aplikujte mýdlo přímo na kořínky vlasů. Vzniklou pěnu vmasírujte do vlasů a nechte chvilinku působit. Opláchněte a je hotovo. Další možností je napěnit mýdlo na rukách a poté vetřít do vlasů.

Voilà voilà 

Doufám, že jsem vás alespoň trošku inspirovala a i vy se pustíte do výrobu vlastního šamponu.

Těším se na vaše komentáře a přeji hezký den.

Lenka

 

Pozn.: Možná by vás mohla zajímat výroba přírodního deodorantu.

No Comments

Leave a Reply