To nejlepší z Irska

Na cestách

Malá velikost Irska má minimálně jednu skvělou výhodu – za pouhých několik dní jej zvládnete objet autem a navštívit ta nejzajímavější zákoutí. Abyste se mohli inspirovat a získali představu, sepsala jsem tento článek, ve kterém vás zavedu na roadtrip po Irsku. Vyrazíme z Dublinu, objedeme celý ostrov, navštívíme to nejlepší z Irska a výlet zakončíme opět v irském hlavním městě.

Z čeho jsem čerpala? Z cest, které jsem sama v Irsku podnikla, z doporučení mých přátel a zároveň z mé stáže, kterou jsem vykonávala po dobu šesti měsíců v irské cestovní kanceláři Abbey Ireland & UK. Itineráře na míru jsme šili turistům, kteří se na irská dobrodružství chystali z různých koutů světa. Já vám spíš než konkrétní plán cesty navrhnu místa, kde byste se na své cestě po ostrově mohli zastavit.

Je pravda, že Irsko skrývá mnohem víc, než kolik vám v článku nabídnu, je proto pravděpodobné, že s mým návrhem někteří nebudou souhlasit. Plán cesty jsem však sestavila tak, jak bych jej doporučila mým nejbližším.

Cesta kolem Irska

cesta kolem Irska

počet zastávek: 10

počet dnů: nejlépe 14

ubytování: Airbnb, B&B Ireland

dopravní prostředek: auto

Začneme v Dublinu, protože nejpravděpodobněji právě sem přiletíte. Z Prahy vás sem přepraví společnosti Air Lingus nebo Ryanair. Co v hlavním městě navštívit, kde jíst a pít, si můžete přečíst v článku, který jsem napsala již před nějakým časem. Samozřejmě záleží, kolik času na cestování budete mít, Dublinu bych však při této návštěvě nevěnovala více jak 2 dny. Auto si tu můžete vyzvednout hned na několika místech. Jeho zarezervování doporučuji přes stránky Ryanair, nabídnou vám to nejlepší v závislosti na vašich požadavcích.

Temple Bar

.

Národní park, který je od centra Dublinu vzdálený jen něco málo přes jednu hodinu jízdy autem. Wicklow Mountains nabízí velké množství turistických stezek pro více i méně zdatné sportovce. Sama jsem se vydala k jezeru Glendalough, o tom si mimojiné můžete přečíst zde. Celý okruh čítá přibližně 12 km a jeho náročnost bych popsala jako středně těžkou v závislosti na počasí.

Wicklow National Park

Wicklow National ParkWicklow National Park

Tak do tohoto městečka jsem se okamžitě zamilovala. Na celkem malém místě najdete téměř vše – od kultury a historie po dobré jídlo a noční život. Mezi největší atrakce města Kilkenny rozhodně patří jeho hrad, jehož kořeny sahají až do 12. století. Prohlídka interiérů stojí 8€ a není s průvodcem, tak jak ji známe z českých hradů a zámků. Každá místnost je však doplněna o menší popisek a po cestě člověk narazí na několik průvodců, kteří jsou ochotní zodpovědět jakékoli otázky. Při návštěvě tohoto města nezapomeňte ochutnat pivo Smitwicks, jehož pivovar byl založen právě tady a to už před více jak 300 lety. Kilkenny

Kilkenny

Odvážlivnějším doporučuji Castlecomer Discovery Park a jeho lanové centrum.

Na jihozápadě Irska se na ploše 10 tisíc hektarů rozkládá národní park Killarney. Velkolepá nádhera, která své návštěvníky láká na jednu z nejkrásnějších scenérií v zemi. Kromě řek, jezer, rašelinišť vás tu také čeká hrad Ross Castle nebo mnohými vyhledávaný osmnácti metrový vodopád Torc u jezera Muckross.

Troufám si tvrdit, že Moherské útesy představují cíl pro většinu turistů. Po vršcích útesů se můžete bez problému projít a není se čeho bát, cesty jsou chráněné speciálními bariérami. I tak se však našli jedinci, kteří tuto bariéru nerespektovali a ukončili svůj život pádem do Atlantského oceánu, tak pozor! Po cestě k útesům se můžete zastavit v Doolin, typické irské vesničce na pobřeží oceánu.

Cliffs of Moher

Při návštěve západního pobřeží Irska nesmíte vynechat Galway. Narozdíl od milionového Dublinu, tady žije pouhých 75 tisíc obyvatel a na půvabu mu to jenom přidává. Galway se pyšní svoji typickou atmosférou, milými lidmi a místními muzikanty, kteří doplňují malebné uličky. Při prohlídce města na vás čeká: Latinská čtvrť, katedrála Galway nebo městské hradby. Milovníci mořských plodů by neměli odjíždět bez ochutnání ústřic, které jsou právě v této oblasti vyhlášené.

 

Tento přírodní park patří vůbec k těm nejkrásnějším, na které můžete v Irsku narazit. Turisty sem láká drsná irská krása, jezera, potoky nebo pohoří. Přijet můžete do města Letterfrack, v podstatě nejvýznamnějšího města v této oblasti, a odtud vyrazit na jednu z několika túr, které právě v Clifden začínají i končí. Tady si můžete vybrat trasu podle vašich možností.

Nationa Geographic Traveler ohodnotil hrabství Donegal jako „nejvíc cool“ místo na planetě pro rok 2017. Nespoutanou přírodu, nekonečné pláže, kouzelné vesničky odříznuté od zbytku světa, to vše nabízí Donegal. Více vám napoví fotografie od mé kamarádky Vlaďky, která Donegal procestovala křížem krážem (instagram vladka29).

Donegal

Donegal

Donegal

Donegal

Tentokrát překročíme hranice a dostáváme se tím do Severního Irska. Naše kroky povedou k Giant’s Causeway. Česky Obrův chodník je zvláštní geologický ůtvar, který je od roku 1986 zapsán na seznamu UNESCO. Podle odborníků se jedná o „kamenné varhany vzniklé díky sloupcovité odlučnosti bazaltů“. Co do popularity se Obrův chodník může srovnávat s Moherskými útesy, tedy sami tu určitě nebudete. Každopádně za navštívení toto místo rozhodně stojí. Nedaleko se nachází restaurace The Nook, která nabízí velice chutné a tradiční jídlo, na druhou stranu nutno počítat s tím, že ceny reflektují blízkost jedné z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v zemi.

Po Obrově chodníků zamiřte po pobřeží na východ, kde se nachází Carrick-a-Rede Rope Bridge – další „turistická povinnost“ při návštěvě Severního Irska. Kromě lanového mostu (zaskočila mě výše vstupného 8 liber) vás čeká příjemná procházka nedaleko křídových útesů.

Hlavní město Severního Irska by se nomohlo více lišit Dublinu. Architektura, černé taxiky, britský akcent,odlišná atmosféra… Okamžitě poznáte, že se nacházíte na půdě Spojeného království. Mezi nejpopulárnější turistické atrakce Belfastu bezesporu patří výstava Titanic. Pokud ji chcete navštívit, připravte si 2-3 hodiny času a přibližně 20 euro na vstupné.

 

Pokud se na ostrov rozhodnete vyrazit, přeji vám dobré počasí a jen samé pěkné zážitky.

Děkuji za návštěvu a těším se na vaše komentáře.

Lenka

jednounohouvenku 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Michal Klauda
    Červenec 5, 2018 at 8:47 am

    Čím víc čtu o Irsku tak víc a víc přemýšlím ze byxh jel 🙂

  • Leave a Reply