Pražský hrad

Pražské procházky – Z Břevnova na Strahov

Toulky Prahou

Praha není jenom Pražský hrad a Karlův most (a happy hour v Nebi, nákupy ve Fashion Arena a příjezdy/odjezdy z Černého mostu .. 🙂 ). Naše hlavní město skrývá spoustu pokladů, výhledů, památek, zákoutí a já jsem se to rozhodla krůček po krůčku objevovat. Představuji vám tedy první procházku ze série Toulky Prahou a další (snad) budou brzy následovat.

Délka procházky: 5 – 6 km

Nepotřebujete sportovní obuv, trekové hole ani zásoby vody. Tato fyzicky nenáročná procházka je vhodná pro všechny výkonnostní kategorie – od dětí v kočárku po naše babičky a dědy. Začneme u Břevnovského kláštera a jeho zahrad, projdeme uličkami, díky nimž zapomeneme, že jsme v Praze, navštívíme Strahovský klášter a jeho slavnou barokní knihovnu. A na závěr, za odměnu, nás čeká nádherný výhled na Prahu s jeho dominantou Pražským hradem.

Kudy kam

Zastávka metra Petřiny – ulice Ankarská – U Větrníku

Dnešní restaurace Větrník sídlí v budově bývalého větrného mlýna z roku 1722, který ještě v roce 1860 fungoval.

Břevnovský klášter a klášterní zahrady

V rozsáhlých klášterních zahradách se toho nalézá víc než samotný klášter. Za návštěvu rozhodně stojí oranžerie, pavilon Vojtěška nebo farnost sv. Markéty. Možná vás, dřív než klášter samotný, při zmínce Břevnov napadl spíš Břevnovský pivovar, který byl mimochodem založený již v roce 933! Můžete si tedy už tady udělat menší přestávku a místní pivo ochutnat v Klášterním šenku.

Kolem rybníčka – ulice Markétská – ulice Sartoriova

Teď se trošku poposuneme v čase a to do dob před rokem 1989. Projdeme se totiž po typickém sídlišti plných nám Čechům tak dobře známým paneláků. Spousta bytů v tomto sídlišti byly v minulosti propůjčené rodinám zaměstnanců ministerstva vnitra. Malá kaplička, kterou byste v těchto místech pravděpodobně nečekali, stávala dříve na bývalém náměstí vesničky Břevnov.

Ulice Ve Střešovičkách – Na Kocourkách

Toto místo bylo pro mě velikým a velice milým překvapním. Místo, které byste v dnešní Praze opravdu nečekali, je ulice Na Kocourkách. Jedná se o jednu z nejstarších uliček čtvrti Střešovice s malebnými domy a malým náměstíčkem. (Nepodařilo se mi to příliš vyfotit, no, aspoň realita předčí vaše očekávání 🙂 ).

Ulice Pod Andělkou – Na Petynce – park Kajetánka se zámačkem

Bývalé vinařství Kajetánka prošlo mnoha proměnami. Původní klášter byl později přestaven na zámek, od roku 1878 zde byla továrna na vosková plátna nebo výletní restaurace. Dnes je tato budova známá jako Restaurace Vila Kajetánka.

Ulice Radimova – rybník Vincentinum

Ulice Pod Královkou – Bělohorská – Dlabačov – Strahov

Klášter byl založen už v roce 1140. V tomto areálu se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, vzácná Strahovská knihovna nebo Strahovská obrazárna. Stejně jako v areálu Břevnovského areálu i zde můžete ochutnat oblíbený český nápoj – pivo. Zde se ovšem jedná o Sv. Norberta.

A jak jsem vám slíbila na začátku, na závěr vás za odměnu čeká jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu. Tak si ho užijte!

You Might Also Like

2 komentáře

 • Reply
  Michal
  Leden 5, 2020 at 9:45 pm

  Tak už se v Praze neztratim

  • Reply
   Lenka
   Leden 10, 2020 at 3:56 pm

   Michale, to určitě neztratíš. Když tak zavolej 🙂

  Leave a Reply