Porto, Portugalsko – co nevynechat při jeho návštěvě

Na cestách

Leží nedaleko Atlantského oceánu v severní části Portugalska a je jeho druhým největším městem. Prvenství si samozřejmě již dlouho drží jeho hlavní město s bezmála 550 tisíci obyvateli. Co se však týká zájmu turistů, Porto si nevede vůbec špatně, právě naopak. Město, které za svůj domov považuje 250 tisíc lidí, totiž ročně přivítá přibližně 1,5 milionu výletníků. To znamená, že na jednoho obyvatele přichází přibližně 8 turistů. (Pro porovnání, Praha, turisty nejvyhledávanější město České republiky, navštíví 10 milionu lidí ročně. Přepočteme-li to na 1 obyvatele, příjdeme však na číslo 5.) 

Porto

Nemusíte se však bát, že byste se museli protloukat davy turistů. V centru Porta jich, pravda, potkáte hodně, stále mi to však přišlo v porovnání s Dublinem, Prahou a jinými metropolemi menší množství. V ulicích vládne pohoda, klid a příjemné atmosféře nemáte šanci se ubránit.

Porto

Porto jsem navštívila při příležitosti Svatojakubské cesty, kterou jsem podnikla v červenci 2018 a o které si můžete přečíst zde. Ve městě jsme strávily poslední 3 dny našeho výletu a bylo to opravdu krásné zakončení, hotová třešnička na dortu. Čas, který jsme si pro Porto ušetřily, byl naprosto dostatečný. Během 2-3 dnů zvládnete navštívit hlavní atrakce města a ještě vám zbyde dostatek prostoru na útulné kavárny, restaurace a procházky podél řeky Douro. Vzhledem k velikosti města a koncentraci památek v jeho centru se můžete všude pohybovat pěšky, případně můžete využít několika linek metra, které vás mimojiné dopraví i z letiště (1.60 eur).

Porto

Porto si mě získalo během pár chvil. Je pravda, že velkou roli v jeho atraktivitě hraje  ̶p̶o̶r̶t̶s̶k̶é̶ ̶v̶í̶n̶o̶  architektura celého Porta, nebylo by však spravedlivé opomenout jeho obyvatele, kteří mají nemalý vliv na celkový dojem, který si z Portugalska odvezete. Portugalci jsou velmi milí lidé, kteří se zejména v pohostinství mohou přetrhnout, aby svému hostovi vyhověli. Většina z nich, hlavně mladší generace, mluví anglicky, starší lidé se dorozumí francouzsky a zbytek vám vše sdělí pomocí horních případně dolních končetin.

Porto a můj výběr – co rozhodně nevynechat

Po tom, co se v tomto malebném městě ubytujete a vypijete první skleničku portského vína, by se vám mohl hodit seznam míst, které na mě v Portu udělaly největší dojem.

1. Vlakové nádraží São Bento – nádraží sv. Benedikta

Toto vlakové nádraží je, alespoň na naše poměry, celkem neobvyklé. Bylo postaveno v roce 1916 na místě, kde dříve stával benediktinský klášter ze 16. století – odtud také jeho název. Jeho interiéry zdobí barevné kachlíky – tzn. azulejos, na kterých jsou vyobrazeny dějiny Portugalska.

Pořídit fotografii bez turistů je však během hlavní sezóny nemožné.

Sao Bento

2. Kostel Saint Ildefonso

Nedaleko vlakového nádraží se nachází nádherný barokní kostel svatého Ildefonsa, který byl postaven v 18. století. Stejně jako spousta budov v Portugalsku i tento kostel je zdobený modro-bílými azulejos. V tomto případě se jedná o dílo umělce Jorge Colaco z roku 1932.

Ildefonso Church

3. Knihkupectví Livraria Lello

Přestože toto knihkupectví oslavilo již 110 narozeniny, do povědomí širší veřejnosti se dostalo až díky spisovatelce J.K. Rowling. Když sem v 90. letech chodila na kávu tehdy ještě jako neznámá učitelka angličtiny, interiéry ji učarovaly natolik, že se je rozhodla využít jako předlohu knihovny ve škole čar a kouzel v Bradavicích. Stejně jako vše, co se honosí nálepkou Harry Potter, ani Livraria Lello nemá nouze o návštěvníky. Proto ty, kteří se ji rozhodnou navštívit (zejména) v letních měsících, čekají bohužel dlouhé fronty a přeplněné interiéry. Krásné fotografie nabízí tato internetová stránka.

4. Kostel a věž  Igréja i Torre dos Clerigos

Pouhých pár metrů od knihkupectví Lello se nachází místo, kde výměnou za 5 eur a vyšlápnutí 240 schodů dostanete uchvacující výhled na celé Porto. K baroknímu kostelu z 18. století byla totiž postavena monumentální věž, která právě tuto výhodnou koupi nabízí. Měří 75.6 metrů a představuje jeden ze symbolů tohoto města.

Porto

Cais Da ribeira

5. Nábřeží Cais da Ribeira

„Portská náplavka“ se nachází na břehu řeky Douro a celá tato čtvrť je zapsaná na seznamu UNESCO. Kromě typických portugalských restaurací, který tento břeh lemují, zde také najdete malebné uličky s obchody se suvenýry, pouliční umělce a samozřejmě nelze opomenout barevné domy, které Cais da Ribeira dělají právě takovým, jaký je.

Cais Da ribeira

Cais Da ribeira

Cais Da ribeira

Cais Da ribeira

6. Most Ponte de Dom Luís I

Jednou z největších dominant města Porta je bezesporu most Ludvíka I. z konce 19. století. Podobnost s Eiffelovou věží v Paříži není čistě náhodná. Gustave Eiffel, architekt ocelové dámy, se podílel na návrhu i této stavby.

Ponte de Dom Luís I je dvoupatrový. Zatímco spodní patro je vyhrazené pro pěší i auta, jeho vrchní část je pouze pro pěší a nefrekventovanou linku metra. Až se budete po mostě procházet, oceníte zejména jeho výšku (45m), která vám předkládá Porto jako srdce na dlani.

Pont Luis

7. Katedrála Sé do Porto

Poslední místo na mém seznamu patří katedrále, kde začala naše Svatojakubská pouť. Katedrála Sé se řadí mezi nejstarší památky Porta s historií sahající až do 11. století. Působivá stavba, která mísí různé architektonické styly, nabízí jedinečný pohled z každé strany.

Se do Porto

Děkuji za návštěvu a přečtení.

Mějte se hezky.

Lenka

 

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply