Ovesné vločky a péče o pleť

Nezařazené

Nikdo už asi nepochybuje o tom, že ovesné vločky patří mezi zdravé super potraviny, které by se sem tam měly v našem jídelníčku vyskytnout.  Obsahují snad všechno od A po Z, od bílkovin, minerálních látek, vitamínů až po zdravé tuky. Já sama většinou snídám ovesnou kaši, ale ještě donedávna by mě nenapadlo, že stejně jako v kuchyni můžeme ovesné vločky využít i v koupelně. A že úplně nejvíc je ocení největší orgán našeho těla – kůže.

Abych vám trošku přiblížila můj příběh, „díky“ mé problematické pleti (nekonečný boj s akné) jsem vyzkoušela nespočet kosmetických přípravků. Nemalá částka každý měsíc padla právě na péči o pleť. Od Vichy, Neutrogeny až po různé vitamíny, měla jsem snad doma téměř všechno. A teď o pár let později se přistihnu, jak mi v koupelně leží kokosový olej (8€) a ovesné vločky (2€). Dva zdánlivě obyčejné produkty, které způsobily, že má pleť vypadá jak nikdy předtím. Vzhledem k univerzálnosti kokosového oleje mu chci v budoucnu věnovat samostatný článek, tentokrát vám představím ovesné vločky a jak je můžeme využít pro náš zevnějšek.

ovesne vlocky

Základní vlastnosti ovesných vloček

Ovesné vločky podporují odstranění nadbytečného mazu a nečistot ucpaných v pórech, přičemž zároveň odstraňují mrtvou pokožku. Tímto nám mohou pomoci předcházet akné, zbavit nás černých teček a dodat pokožce jednotnost.

čistící gel – peeling

Postup:

 • dejte si na dlaň trochu vloček (přibližně jedna lžíce)
 • sevřete dlaň a dejte ji pod tekoucí vodu, přičemž ji budete trošku svírat, jako byste chtěli vločky vyždímat
 • poté udělejte z vloček kuličku, kterou budete dělat krouživé pohyby na mokrém obličeji
 • následně opláchněte vodou

Po nějakém čase jsem si vytvořila systém, kdy v jedné ruce ždímu vločky a do druhé dlaně si nechám vodu z vloček překapat. Tu použiju místo vody na navlhčení obličeje. Existují i další vychytávky, jak tuhle techniku vylepšit. Do kuličky z ovesných vloček můžete přidat i trochu růžové vody, která je antibakteriální a zároveň hydratující. Mimo to taky krásně voní.

maska

základní recept

Dvě polévkové lžíce ovesných vloček zpařte v misce trochou vody, nechte chvíli nabobtnat a zároveň lehce vychladnout. Naneste na obličej, krk, případně dekolt a nechte působit, dokud vločky neuschnou, přibližně 10-15 minut. Vločky můžete rozmixovat, dostanete tím konzistenci, která se snadněji aplikuje.
Podle potřeb vaší pleti můžete základní recept doplnit o další ingredience:

 • lžička medu: pro pokožku mastnou se sklonem k akné
 • jogurt: pro suchou pokožku (s jogurtem je třeba zkrátit dobu působení na max 5 min.)
 • lžička jojobového oleje: má hydratační účinky a obsahuje vitamín E, který podporuje hojení jizev a vyhlazení pleti
 • růžová voda: pro suchou pleť, zklidňuje podrážděnou kůži a pomáha čistit póry

ovesne vlocky

Pozn.: Doporučuji použité vločky vyhodit do koše, abyste neucpali odpad. 

plusy ovesných vychytávek

 • cena
 • vůně
 • přírodní složení
 • účinnost

mínusy

Upřímně, vločky nadělají celkem nepořádek, takže je dobré (s tím tak trochu počítat) si v tom najít nějaký systém. Já si myju obličej nad umyvadlem, poté vločky z umyvadla posbírám a dám do koše, který mám v koupelně.

Dermatoložka Dr Surbhi zde vysvětluje, proč sama doporučuje vločky při péči o pleť používat. „Ovesné vločky naši pleť hydratují a normalizují její PH. Mimo to mají protizánětlivé účinky, čímž pomáhají předcházet tvorbě akné.“

Tak směle do toho.

Těším se na vaše postřehy a komentáře.

Lenka

 

Zdroje: Izi Masque, Avec des Si, Grand Meres

No Comments

Leave a Reply