Jaká je Normandie?

Na cestách

Příroda, historie a kalvados.

V polovině měsíce února jsme se vydali na prodloužený víkend do Normandie, konkrétně do jejího hlavního města. O Rouen, který leží přibližně 130 km od Paříže, jste možná slyšeli na hodinách dějepisu, kdy se probírala Johanka z Arku. Bylo to právě tady na náměstí Vieux-Marché, kde Angličané v roce 1431 ukončili život Panny Orleánské. Na to, že je jednou z nejvýznamnějších francouzských hrdinek a v roce 1920 byla dokonce prohlášena za svatou, ji, podle mého názoru, Francouzi tímto náměstím příliš neuctili. Sami můžete posoudit moderní stavbu, která se tyčí uprostřed historického náměstí s domy až ze čtrnáctého století.

Normandie Rouen

Kostel Sv Johanky z Arku na náměstí Vieux Marché (obr. stažen z internetu)

Kostel Sv Johanky z Arku si mě sice příliš nezískal, zbytek této normandské metropole však u mě sklidil úspěch. Rouen je známý pro nespočet zachovalých domů z hrázděného zdiva, za navštívení však také stojí katedrála Notre-Dame, gotické kostely (opatství Saint Ouen, Saint Maclou nebo Saint Patrice) nebo také renesanční orloj umístěný na bráně města.

Normandie Rouen

Katedrála Notre-Dame

Normandie Rouen

Jedna z typických uliček v Rouen

Normandie Rouen

Orloj – Gros Horloge (obr. stažen z internetu)

Na prozkoumání města stačí jediný den, takže jsme další strávili na pobřeží průlivu La Manche. Městěčko Etretat je v podstatě celoročně plné turistů díky bílým útesům (Porte d’Aval, Porte d’Amont a Manneporte). Ty přenesli na malířské plátno například Claude Monet nebo Gustave Courbet).

Claude Monet

Claude Monet

Před procházkou po útesech jsme navštivili jednu z tradičních restaurací, kterých je v Etretat hned několik. Počasí nám celkem přálo, takže jsme nikam nespěchali a na útesech strávili přibližně dvě hodiny. Jedná se opravdu o nenáročnou procházku, kterou s námi dokonce absolvovala 80tiletá babička mého přítele :).

Normandie Etretat

Tradiční slávky na normandský způsob s krémem

Normandie Etretat

Etretat

Normandie Etretat

Normandie Etretat

Doufám, že vás fotky nalákají na výlet po Normandii, která nabízí mnohem mnohem víc, než co jsme stihli napasovat do tří dnů.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply