Irsko: Trim, po stopách Normanů

Na cestách

Minulý víkend byl ve znamení výletu, tedy v mém nejoblíběnějším znamení :). Počasí nám tentokrát přálo, ale i kdyby tomu tak nebylo, stejně bychom doma asi nezůstali. Toto místo jsem měla už nějaký čas v hledáčku, a protože se náš čas v Irsku začíná pomalu krátit, snažím se toho stihnout co nejvíc – i navzdory počasí. V článku vás díky tomu můžu zavést do malého města Trim nacházejícího se 50km severovýchodně od Dublinu.

Trim Castle

Trim leží v údolí řeky Boyne a počet jeho obyvatel čítá jen něco málo přes 9 tisíc obyvatel, což napovídá, že toto město bude patřit mezi ta menší na irském ostrově. A přeci, co do kulturního dědictví by se Trim mohl srovnávat s kdejakými evropskými metropolemi. Na celkem malém území tu můžeme najít hned několik historických skvostů sahajících až do 12. století. Mezi ty nejznámější bezesporu patří Trim Castle, největší anglo-normanský hrad na území Irska, jehož výstavba trvala přes 30 let (přibližně 1172-1205).

Trim Castle

Kamenný most, spojující břehy řeky Boyne, se řadí mezi další poklady, na které v Trimu můžete narazit. Byl postaven mezi lety 1330-1350, což z něj dělá vůbec nejstarší most v Irsku, přes který můžeme přejít. Jeho podoba se s výjimkou drobných úprav a oprav od jeho vybudování příliš nezměnila.

oldest bridge in use in Ireland Trim

Pokud zmíněný most přejdeme, dostaneme se na severní břeh řeky Boyne, odkud, kromě krásného výhledu na Trim Castle, můžeme spatřit pozůstatky po St Mary’s Abbey. Původní opatství leželo na půdě patřící Sv. Patrikovi, irskému patronovi, jemuž je právě založení opatství přisuzováno. St Mary’s Abbey bylo jedním z předních poutních míst známé především pro léčivé síly sochy Panny Marie.

St Mary'a Abbey Trim

Nejen milovníky historie, ale i milovníky kinematografie dokáže Trim přilákat. Pravděpodobně by vám byla některá místa povědomá a to hlavně v případě, že jste viděli Statečné srdce s Melem Gibsonem (r. 1995). Část filmu se natáčela v okolí hlavní atrakce tohoto malého městečka – Trim Castle.

Na závěr bych vám ráda sdělila několik užitečných informací. Interiéry hradu si můžete prohlédnout za 5€, studenti a děti mají snížené vstupné 3€. Do Trimu se můžete dostat autobusem číslo 111 vyjíždějícím z centra Dublinu. Cesta trvá přibližně hodinu a zpáteční jízdenka stojí 19.50, tu můžete si ji koupit přímo u řidiče.

 

Trim Castle

 

Trim

Trim

St Mary's Abbey Trim

Děkuji za návštěvu mého blogu a těším se na další setkání.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply