Dublin – kam, kde, co

Na cestách

Myslím, že je na čase, abych vás trošku seznámila s Dublinem. Představila jsem vám již několik míst v jeho okolí (například tady a nebo tady), která rozhodně stojí za navštívení, na samotné centrum však přichází řada až teď. Pokud právě přemýšlíte nad výletem do irské metropole, mám tu pro vás několik informací, rad, ale hlavně vám doporučím místa, kam byste určitě měli zajít.

Dublin je velmi multikulturní město, kde je opravdu možné narazit na všechny národnosti. Lidé jsou tu převážně velmi tolerantní a otevření novým kulturám. Irové se s vámi častokrát rádi pustí do řeči, zeptají se odkud jste a na závěr vám pochválí angličtinu. Pokud se ztratíte, nebojte se zeptat na cestu, za celé dva roky jsem se tu nesetkala ani s nejměnší negativní reakcí. Spíš naopak, zejména Irové se nakonec rozpovídají tak, že nebudete vědět jak hovor ukončit.

Začněme tím méně příjemným. Dublin je bezesporu jedním z nejdražších měst v Evropě. Pro představu:

pivo – 5.50€

oběd v restauraci – 13-20€

1 jízda autobusem – 2.50€

káva – 3-5€

K tomu bych vám asi poradila jediné – nepřepočítávejte.

  • Hned na letišti si pořiďte Leap Visitor Card. To je kartička na MHD – městské autobusy, vlaky a hlavně autobus na i z letiště, který normálně stojí 7€ za jednu cestu.

24 hodin – 10.00€

72 hodin – 19.50€

168 hodin – 40.00€

  • Ceny potravin v supermarketech jsou téměř srovnatelné s těmi českými.
  • V centru je nejrychlejší pohybovat se pěšky. Žlutých double-deckerů se tu sice pohybuje mraky, ale jejich rychlost vzhledem k rušné dopravě není zrovna vražedná.
  • Po půlnoci autobusy už nejezdí a zejména o víkendu můžete mít potíže se sehnáním taxíku. Proto si stáhněte aplikaci: mytaxi. Je to rychlejší než stopovat na ulici v centru města a víte dopředu, kolik budete přibližně platit.
  • A kde pobývat? Rozhodně Airbnb.
  • Co se týká počasí, samozřejmě záleží, v kterém období roku se sem vydáte, můžu vám ale jedno zaručit – s deštěm se minimálně jednou setkáte. Většinou k tomu i silně fouká vítr, takže deštník nechte doma a vemte bundu s kapucí.

Ha‘ Penny Bridge

Guinness Storehouse

Guinness Storehouse je vůbec nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Dublinu. Za rok ho navštíví víc jak 1,7 milionů lidí. Po jeho návštěvě musím sama uznat, že se mezi top atrakce staví právem.  Za 19.50€ jsme měli zábavu na 4 hodiny, naučili nás čepovat Gunniess a nakonec nás čekal výhled na celé město. Doporučuji koupit vstupné předem na internetu, vyhnete se tak dlouhým frontám.

Trinity College + Book of Kells

Trinity College je nejstarší irskou univerzitou, která se nachází v samotném centru. Na její důležitosti jí přidává fakt, že k ní patří krásná knihovna, jejíž součástí je mimo jiné i Book of Kells – kniha z Kellsu. Byla napsána keltskými mnichy před rokem 800 a můžete je spatřit právě tu. Vstupné pořídíte za 11-14€.

Phoenix Park

Tento park se řadí mezi největší městské parky na světě vůbec. Pokud budete mít dostatek času, pronajměte si kola a vydejte se jej prozkoumat. Bez větších potížích byste měli brzy narazit na (pro mě) největší atrakci tohoto parku – volně žijící jeleny a srnky. 

Viking Tour

Viking Tour je zábavná varianta nudných autobusových prohlídek města. Tady vás posadí na obojživelnou loď, která vám ukáže centrum Dublinu a ještě něco víc. Řidič je zároveň průvodce v jedné osobě, který se postará o to, aby se na palubě nikdo nenudil. Celá legrace trvá přibližně 1,5 – 2 hodiny a stojí 25€. Mrkněte na video.

Temple Bar

Nikdy jsem nebyla ve Stodolní ulici, ale jednou jsem narazila na informaci, že Temple Bar je její irská verze. Tohle tvrzení bych brala s rezervou, ale jako přirovnání by to mohlo stačit. Temple Bar je čtvrť, která je známá pro své typické irské bary s živou muzikou a noční kluby, které tu žijí dnem i nocí (v Dublinu sami příjedete na to, že není potřeba čekat na večer, abyste mohli pít alkohol). Temple Bar je samotnými Iry považován za turistickou atrakci víc než cokoli jiného, takže podle toho jsou tu i „upraveny“ ceny a místní lidé sem zamíří jen zřídka. Když už však budete v Dublinu, tohle místo byste rozhodně neměli vynechat. Můžete se jít podívat například do The Porterhouse, kde si můžete vychutnat jedno asi z 50 čepovaných piv a k tomu vyzkoušet tradiční fish&chips.

Zcela neobjektivně jsem pro vás vybrala pár míst, kam skočit na něco dobrého k snědku nebo k pití. Tyto podniky patří mezi mé oblíbence a to nejen proto, co tam můžete dostat na talíř, ale také pro jejich zajímavé prostředí nebo atmosféru.

The Celt

Pokud hledáte autentický irish pub, tak určitě sem. V jídelním lístku najdete jenom typické pokrmy (doporučuji Irish Stew) a v pátek a v sobotu večer vám tu zahraje živá muzika.

The Church

Místo podobné Church pravděpodobně nikde jinde nenajdete. Jedná se o odsvěcený kostel, který tu reálně fungoval od počátku 18. století až do 1967. Od roku 2005 pak funguje jako restaurační zařízení s tím, že se majitel snažil co nejvíce zachovat jeho původní vzhled. Můžete si tak dát pivo v kostele, aniž byste měli výčitky svědomí :).

The Brazen Head

Brazen Head je podle všeho nejstarší bar v Dublinu. Jídlo mají opravdu dobré a čeká na vás nezaměnitelná irská atmosféra.

Queen of Tarts

Úplně na závěr jsem si samozřejmě nechala to nejlepší. Ty nejsladší dortíky, ty nejchutnější brunche najdete právě zde. Nelekněte se fronty lidí, která pravděpodobně bude čekat před vchodem. Obvykle to netrvá déle jak 15 minut a už sedíme a čteme v jídelním lístku.

    

Budu ráda, když se se mnou podíte o své zážitky v komentářích. Případně ráda zodpovím jakékoli dotazy.

Děkuju za návštěvu tu na blogu a těším se příště.

Lenka

PS: Děkuji Barunce za půjčení pár fotek.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply