Domácí nutella

Recepty Sladké

Tak, jako to je skoro se vším, i nutella je lepší, když si ji vyrobíme sami doma. Víme, co si do ní dáváme a hlavně, nám bude mnohem víc chutnat :).

Bohužel pro nás všechny, klasická nutella z obchodu není pro člověka ničím zdravým. 400 g balení obsahuje 227,2 gramu cukru, což je v přepočtu neskutečných 57 kostiček cukru.

Tahle zdravější domácí nutella neobsahuje žádný přidaný rafinovaný cukr ani ztužené tuky. Já jí sladím nejraději medem, ale můžete zvolit sladidlo podle toho, jaké máte nejraději nebo zrovna doma. Některé recepty vybízejí například k použití javorového sirupu.

Zatímco původní recept obsahuje pouze 13 % lískových oříšků, my si uděláme lískooříškovou pomazánku, kde budou oříšky hlavní složkou.

RECEPT

Příprava nutelly je jednoduchá a nezabere příliš mnoho času. Bez čeho se však neobejdete, je výkonný mixér, který lze použít na výrobu ořechových másel.

Ingredience

  • 200g lískových oříšků
  • 2 PL kakaa
  • 4 PL medu (podle chuti případně doslaďte)
  • špetka soli
  • 1 ČJ vanilkového extraktu (může být nahrazen vanilkovým cukrem např.)
  • 2 – 3 PL kokosového oleje

Jak už jsem dříve zmínila, nevlastním sporák, takže všechno připravuji v remosce. Lískové oříšky jsem si v ní rozprostřela v jedné vrstvě a nechala je tam přibližně 10-12 minut, až jejich slupka začala praskat. Případně lze oříšky opražit na pánvičce. V každém případě pozor, aby se vám oříšky nepřipálily!

domácí nutella

Nechala jsem je trošku vychladnout a nasypala je do utěrky a třela je o sebe, abych je zbavila slupky. Nelámejte si hlavu s tím, že některé oříšky nebudou úplně bez slupek, některé slupky prostě nechtějí dolů.

domácí nutella

Lískové oříšky jsem nasypala do stolního mixéru a mixovala je dlouho, dlouho, dlouho. Chce to vydržet do té doby, než se oříšky rozšlehají na tekutou kaši. Následně jsem přidala kokosový olej a ještě chvilku mixovala, dokud nevzniklo oříškové máslo.

domácí nutella

Do másla jsem přidala kakao, vanilku, špetku soli a mixovala dalších pár minut.

Domácí nutellu uchovávám v uzavíratelné sklenici v ledničce.

Doufám, že vám bude chutnat.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply