Práce v Irsku – co potřebuji vědět a na co se připravit

Na cestách

Možná jste právě dokončili školu a přemýšlíte, že by se vám možná do životopisu hodila zkušenost ze zahraničí, která je v dnešní době tak ceněná. Nebo prostě jen pomýšlíte na život v zahraničí, ale všechno se zdá tak strašně složitý a nikdo vám neřekne, na co všechno je potřeba se připravit a co za překážky vás může čekat. Ať patříte mezi první či druhou skupinu, jste na správné adrese.

Do sepsání tohoto příspěvku jsem se pustila především proto, že bych si sama ráda podobný článek před naší cestou do Irska přečetla. S přístupem to-nějak-dopadne jsem brzy dopadla na tvrdou zem. Abyste se vyhli tvrdému nárazu, přečtěte si až do konce tento článek. Měli byste jím získat představu, jak to v Dublinu chodí, na co se připravit a s čím počítat. Tak pojďme na to.

Asi první věc, kterou budete po příjezdu řešit je, kam složíte hlavu. Měli byste vědět, že situace s bydlením se během posledních let dostává do čím dál tím víc do větších extrémů. Dublin nezvládá pojímat velké množství lidí, kteří sem přijíždějí v podstatě denně od roku 2009 (po ekonomické krizi v 2008). Google, Youtube, Facebook, Indeed, Microsoft, Amazon a další giganti rozšiřují svá pole působnosti, staví nové kanceláře, nové byty tu však nestaví snad nikdo. Dobře, nové byty se staví, ale ne s takovou rychlostí, jakou by bylo potřeba. Jak to tedy vypadá v praxi? Logicky větší poptávka a nedostatek nabídky způsobily vysoké ceny, ale tím to bohužel nekončí. Narazit na kvalitní bydlení je nadlidský výkon. Pronajímatelé dobře vědí, že bez větších problémů pronajmou i byty ve špatném stavu, takže výsledek je takový, že za hodně peněz máte málo muziky. Pokud se rozhodnete v Dublinu žít, musíte buď snížit své nároky (tzn. bydlet dál od centra, sdílet byt s dalšími lidmi apod.) nebo si připravit víc pěněz.

Pro představu ceny pronájmů v Dublinu:

Pokoj pro 2 ve sdíleném bytě  600 – 1000 €
Garsonka  900 – 1 300 €
2+kk  1 000 – 1 500 €
2+1  1 500 – 2 000 €

Tím vás ale nechci odradit už po prvním odstavci. S irskou výplatou se i vysoké ceny za bydlení dají zvládnout, však jinak by tu lidé ani nezůstávali. Nutno podotknout, že ceny pronájmů se liší v závislosti na lokalitě. Stejně jako v jiných zemí, i tu se nejdráze žije v hlavním městě.

A kde tedy bydlení hledat? Nepočítejte s tím, že si bydlení seženete před příjezdem do Dublinu. Nikdo vám nepronajme byt, aniž by vás viděl a ten, kdo se tváří, že ano, je podvodník, který vás chce akorát okrást o peníze. Zásada číslo 1 tedy zní: Nikomu nic neplaťte předem! Plaťte nejlépe ve chvíli, kdy budete mít klíče v ruce. Zaplaťte si Airbnb na první 3-4 dny, během kterých můžete chodit na prohlídky bytů. Ty si můžete domluvit ještě před příjezdem do Dublinu, abyste tu neztráceli zbytečně čas. Bydlení můžete hledat na daft.ie nebo na různých facebookových skupinách jako Rent in Dublin, Room for rent in Dublin apod..

Protože budete platit kauci, která bývá ve výši jednoho nájmu, plus samotný nájem, je nezbytný, abyste přijeli s trochou naspořených peněz. Práci si také nemusíte najít během prvního týdne, takže doporučuji přijet s penězmi, které vám vystačí minimálně na dva, nejlépe však tři měsíce života, tedy kauce + dva nájmy + běžná útrata.

Co se týká hledání práce, samozřejmě záleží, o který obor máte zájem. Co se týká pohostinství, vytiskněte si několik kopií (~20) svého životopisu a osobně obejděte podniky, které se vám líbí. Pro ostatní obory doporučuji stránky jobs.ie, indeed.ie, gumtree.ie, irishjobs.ie, určitě taky mrkněte do různých skupin na Facebooku jako Jobs in Dublin nebo Češi a Slováci v Irsku. Řídila bych se mottem „Líná huba, holý neštěstí,“ určitě se nebojte zeptat jak lidí okolo vás, tak právě na tom Facebooku. V době, kdy píšu článek (červen 2018), mám pocit, že situace na trhu práce v Irsku je velmi dobrá. Na druhou stranu, vězte, že bez angličtiny se tu neobejdete. Pryč jsou doby, kdy existovaly pozice, kde nebyla vyžadována znalost angličtiny. I na pozici pokojské, uklízečky, zedníka po vás budou chtít alespoň základy, aby se s vámi mohli domluvit.

Co byste dál měli vědět:

PPS number

PPS průkaz

Registrační číslo, nezbytnost, bez které nedostanete plnou výši vaší výplaty. PPS number musí mít každý, kdo v Irsku odvádí daně. Dřív tato čísla rozdávali bez větších potíží, dnes potřebujete dopis/příslib z vaší práce, že vás chtějí zaměstnat. Následně si domluvíte schůzku zde a s dopisem příjdete na úřad. Do 30 dnů vám příjde kartička s číslem, které předáte vašemu zaměstnavateli. Pokud budete pracovat dříve, než budete mít PPS, budou vám ztrhávat tzn. emergency tax (až 50%). Nebojte, o ušlé peníze si můžete zpětně zažádat.

Irský bankovní účet

Troufám si říct, že ve většině zaměstnání po vás budou chtít, abyste vlastnili irský bankovní účet. Na trhu samozřejmě existuje několik bank, dobré recenze slýchám na Permanent TSB, sama jej mám a nemůžu si stěžovat. Poplatky jsou nízké a internetové bankovnictví přehledné. Co člověk, to názor samozřejmě. Mrkněte na internete a zjistěte, co by vám nejlépe vyhovovalo. Pokud však čekáte, že si normálně zajdete do banky a do pěti minut otevřete účet, musím vás zklamat. Hodně záleží na jakého pána/paní za přepážkou narazíte, obecně však na otevření bankovního účtu potřebujete:

proof of address – doklad potvrzující vaši adresu. Tím může být například dopis z práce, jakýkoli účet (za elekřinu, plyn apod.) nebo potvrzení od vašeho pronajímatele, že v jeho bytě bydlíte. Musíte tam však být uvedeno vaše jméno a adresa.

občanský průkaz/pas

Pokud byste na první pokus v bance neuspěli, nic nevzdávejte a vyzkoušejte jinou pobočku, případně jinou banku.

Irské mzdy

Minimální mzda v Irsku je 9,55 € na hodinu, 1,461 € za měsíc. Takovou výplatu dostanete, pokud budete pracovat jako pomocná síla v kuchyni, pokojská nebo například uklízečka.

V následující tabulce můžete najít průměrné roční platy (před zdaněním) pro různé obory. Prosím, berte na vědomí, že uvedená čísla jsou orientační. Vím, že platová rozmezí jsou velká, pouze vám chci nastínit situaci.

pokojská 18 – 24 000 €
číšník/servírka 18 – 24 000 € + spropitné
recepční 19 – 25 000 €
kuchař 19 – 31 000 €
zdravotní sestra 35 – 45 000 €
ošetřovatel/ka 22 – 31 000 €
instalatér 23 – 45 000 €
administrátor 24 – 31 000 €
fyzioterapeut 30 – 50 000 €

V pohostinství vám zaplatí týdně, ve většině ostatních oborech dostanete výplatu měsíčně.

Až si práci v Irsku najdete, nezapomeňte si odhlásit zdravotní pojištění v Čechách, aby vám bez vašeho vědomí nerostl nepříjemný dluh. Podle zákonů EU nesmíte mít zdravotní pojištění ve více jak v jedné zemi. Na pojišťovnu zašlete vaši pracovní smlouvu a pojištění v Čechách bude pozastaveno. Pokud byste potřebovali lékařskou pomoc v období, kdy ještě nebudete zaměstnaní v Irsku, tedy budete stále vedení u vaší české zdravotní pojišťovny, ve veřejných nemocnicích vás bez problému ošetří na základě evropského průkazu zdravotního pojištění.

 

Tak to by mělo být vše, co byste měli vědět a na co byste se měli připravit.

Je možné, že jsem na něco zapomněla, proto, pokud máte nějaké dotazy, napište je dolů do komentářů, ráda je zodpovím.

Lenka

You Might Also Like

4 komentáře

 • Reply
  Daniela
  Červen 29, 2018 at 3:25 pm

  Dobrý den, Lenko,

  Máte krásné fotky na Insta a hezky se čtou i Vaše články. Mám jeden dotaz, který se týká práce 🙂
  Co Vás vedlo k tomu odjet do Dublinu a pracovat a jakou pozici jste si našla?
  Když jsem koukala na platy, které uvádíte, tak platba za bydlení versus měsíční výplata není nijak vysoká. Žiji v Praze a co jsem zjistila, pokud má člověk vystudovanou specializaci, která je velice žádáná, není problém si tu vydělat po pár letech 60 až 80tisíc kč. A když člověk v Praze začíná v nové práci po škole, začíná to min. na 35tisících. Známí, co pracují v Praze v IT mají 100tisíc a víc a třeba Compliance officeri 80tisíc po 3 letech zkušeností. Pokud máte dobrou specializaci, tak byste si velice slušně vydělali i c Praze. Co se týče zahraničí, tak jsem žila v Číně pouze jako student 3 roky a do zahraničí bych vycestovala za práci pouze, pokud by mou specializaci mnohem lépe zaplatili tam, v Praze platí výborně, tak není důvod. Určitě nestojí za to jezdit za platy, které uvádíte v tabulce, možná fyzioterapeut. Budu moc ráda za Vaši odpověď a máte můj obdiv, že jste se ve dvou sbalili a odjeli pracovat do Dublinu 🙂 přeji hezký den

  Daniela 🙂

  • Reply
   Lenka
   Červenec 2, 2018 at 3:18 pm

   Dobrý den Danielo,

   moc děkuji za zprávu a lichotku. Úplně rozumím Vašemu komentáři a důvodům, které uvádíte. Původně mě do Dublinu přivedl Erasmus, tedy studijní pobyt. Po něm jsem se rozhodla zůstat hlavně kvůli jazyku, abych si zlepšila angličtinu, a také pro samotnou zkušenost ze zahraničí. Navíc, v Dublinu jsme si brzy oblíbili irskou kulturu a přírodu a udělali přátele a to už se hůže odchází. Další motivací, abych byla upřímná, pro mě bylo i finanční ohodnocení. Já sice VŠ školu mám, ale moje specializace bohužel nemá u nás tak lukrativní ohodnocení jako uvádíte (:)). Pracuji na administrativní pozici pro social media, takže žádná extra specializovaná pozice, ale z výplaty si zvládnu ušetřit celkem slušnou sumu, která mi pokrývá (nejen) cestování, které bych si rozhodně (v takovém množství a za českou výplatu) u nás dovolit nemohla. Praha je moje oblíbené město, vím, že i tam je spousta možností a mám v plánu se tam vrátit a „usadit“, ještě je však čas.

   Doufám, že jsem zvládla odpovědět na vaši otázku.

   Lenka

   PS: To vy máte můj obdiv, že jste se rozhodla vycestovat do Číny a na tak dlouhou dobu! 🙂

 • Reply
  Karel
  Červenec 6, 2021 at 8:52 am

  Dobrý den Lenko chystám se s rodinou do Irska a chci se zeptat pps numbers jsem dělal v Irsku asi před desetiletí myslíte že jsem tam ještě vedený? děkuji

  • Reply
   Lenka
   Červenec 6, 2021 at 3:15 pm

   Hezký den, Karle. Nevím to s určitostí, ale vsadila bych si, že to vaše číslo tam stále je vedené. Nám vždycky říkali, že ho máme navždycky. Děti se s tím rodí a zůstává jim celý život. Takže ho podle mě budete moci normálně používat. Tím to pro vás bude o dost snazší.
   Přeji hodně štěstí, ať se vám tam daří! 🙂

  Leave a Reply